Atliekų susidarymas statybvietėje dažnai yra neišvengiamas. Ir visai nesvarbu ar atliekamas kapitalinis buto remontas, statomas gyvenamasis namas ar visas daugiabutis. Iš tiesų statybinės atliekos sudaro gana reikšmingą dalį visų susidarančių atliekų kiekio šalyje. Todėl labai svarbu, jog statybinės šiukšlės būtų tinkamai tvarkomos. Tai reiškia, jos turi būti išrūšiuotos ir tuomet išvežtos į atliekų aikštelę, kur gali būti perdirbtos ar tinkamai sunaikintos. Išvežti atliekas į pamiškę – nėra tinkamas tvarkymasis su statybinėmis atliekomis (ir apskritai jokiomis atliekomis).
Statybinio laužo išvežimas kainuoja, tačiau priėmus tinkamus sprendimus išvežimo kaina gali tikrai sumažėti. Dalinamės 4 žingsniais, kaip turėtumėte tvarkytis su atliekomis statybų metu.
Sumažinkite įsigyjamų medžiagų kiekį
Dalis atliekų yra tiesiog nepanaudotos medžiagos. Vienas iš būdų, kaip sumažinti atliekų kiekį ir sutaupyti pinigų, yra kuo tiksliau apskaičiuoti, kiek statybinių medžiagų jums iš tikrųjų reikia. Pirkite tik tiek medžiagų, kad atliktumėte darbą, nors, žinoma, geriau turėti šiek tiek daugiau, nei nepakankamai. Pvz., galite lengvai apsisaugoti nuo nereikalingų atliekų, atsirandančių dėl atraižų, tokių kaip vamzdžiai ir mediena, pirmiausia nusipirkę tinkamesnio dydžio ir ilgio medžiagas.
Nors apytikslis apskaičiavimas ypač dideliems projektams gali pasirodyti sudėtinga užduotis, tačiau tai yra veiksmingas būdas sumažinti atliekas. Gerų, nepanaudotų, tačiau statybų aikštelėje „pavoliotų“ medžiagų išvežimas su statybinėmis šiukšlėmis yra tiesioginis pinigų švaistymas.
Naudokite pakartotinai arba dalinkitės
Pagalvokite, kokias likusias medžiagas galite panaudoti kitam projektui, pvz., plytas, langus, stogo čerpes, medieną ir pan. Taip pat galima perduoti medžiagas ar keistis jomis su kitomis statybvietėmis. Lietuviai darbštūs ir sumanūs žmonės, tad kas vienam šiukšlė, kitam gali būti puiki statybų medžiaga. Taip seni rekonstruoto namo langai tampa statomo sodo namelio laikinais langais, plytelių likučiai – mozaikine vonios siena. Idėjų yra daug, galimybių dalintis jums nebetinkamomis medžiagomis taip pat.
Kaip jau supratote, esmė – vėl gi kaip įmanoma sumažinti atliekų kiekį, panaudojant, pasidalinant medžiagomis su kitais. Beje, jei liko įsigytos medžiagos pilna pakuotė – ją galima gražinti į prekybos vietą.
Rūšiuokite
Tai kas jau netinka panaudoti pakartotinai ar kokiems nors „rankdarbių“ projektams, jau greičiausiai yra tikros atliekos, dažniausiai statybų laužas. Nors statybų aikštelėje, o tuo labiau vietoje, kur vyksta remontas, laisvos vietos nėra per daug, tačiau svarbu rasti kampelių atliekų rūšiavimui. Rūšiuojant medieną, plastiką, metalą ir betono gruzą, galima sutaupyti. Rūšiuotų atliekų išvežimas kainuoja pigiau, nei nerūšiuotų.
Didelė dalis statybinių atliekų gali būti perdirbamos, įskaitant metalą, popierių, plastiką, medieną, stiklą, betoną, gipso kartoną, asfaltą ir kt. Todėl turėtumėte atskirti perdirbamas atliekas, kad surinkėjai galėtų jas tinkamai pašalinti ir apdoroti. Susisiekime ir pateiksime konkrečių patarimų ką galima ir ko negalima perdirbti, taip pat kaip atliekas atskirti ir laikyti.
Užsakykite statybinio laužo išvežimo paslaugą
Išrūšiuotos nuo statybų ar remonto proceso atlikusios atliekos galiausiai turi keliauti į specialius sąvartynus ar perdirbimui. Dirbkite tik su patikimomis įmonėmis, kurios turi visus reikiamus leidimus, sertifikatus bei bei veiklos kokybės standartus. Būtent tokia įmonė yra Švarista. Statybinio laužo išvežimas yra viena pagrindinių mūsų įmonės veiklų.
Sugrįžtant prie pinigų temos, darbas su patikima įmone užsiimančia statybinių konteinerių nuoma, statybinio laužo išvežimu ir pan., yra daug pigiau, nei prašyti kaimyno išvežti šiukšles į miškelį – bauda už tokius veiksmus gerokai paplonins piniginę.