Ką daryti su statybinėmis atliekomis po remonto?

By in
464

Ką daryti su statybinėmis atliekomis po remonto?

Būtų idealu atlikti būsto remontą nepaliekant jokių atliekų. Tačiau tai nei teoriškai, nei praktiškai neįmanoma. Remonto metu bet kokiu atveju susidaro nemažas atliekų kiekis. Dažniausiai tai vadinamasis „gruzas“ susidaręs griaunant pertvaras ar platinant angas, taip pat plytelių, tapetų, laminato likučiai, dažų, glaisto pakuotės ir pan. Ir visa tai kažkur reikia padėti. Bet kur? Toks klausimas kamuoja daugelį susiruošusių daryti remontą.

Bet pirmiau apie tai ko nedaryti

Opiausia problema Lietuvoje, kalbai pasisukus apie statybines atliekas, yra jų nelegalus atsikratymas. Deja, turime pripažinti, jog šiuo klausimu vis dar trūksta kultūros ir supratimo. Bet kokių šiukšlių išvežimas į pamiškę arba statybinių atliekų išmetimas į mišrių buitinių atliekų konteinerį, ar palikimas prie konteinerio ir paverčiant aplinką nelegaliu sąvartynu, nėra toleruotinas ir gali užtraukti baudą. Tačiau tai neatbaido nuo tokio neatsakingo šiukšlių tvarkymo.
Palikti prie konteinerio darosi sunkiau, nes mato kaimynai, tad dažniausiai pasirenkama pakviesti „įmonę“, kuri išveža statybines atliekas. Žinoma, ieškoma pigiausio varianto. Tačiau pigiausias, dažniausiai yra nelegalus. Kadangi, norint priduoti atliekas legaliai, vežėjai turi dar ir sumokėti atliekų aikštelėse už atliekų rūšiavimą, tai dažniausiai apsirenkamas nemokamas kelias – išvežti statybines atliekas į pamiškę, senas gamyklų teritorijas, apleistas vietas ir pan. Legalūs vežėjai turi visus leidimus, licenzijas užsiimti atliekų išvežimu ir jų kaina jau šiek tiek didesnė.

Tad kur dėti statybines atliekas??

Galima būti išmaniems ir susigalvoti daug legalių ir gamtą tausojančių būdų, kaip elgtis su atliekomis po statybų. Tačiau šiandien apsiribokime trim elementariais ir visiems prieinamais būdais: stambiagabaričių atliekų aikštele, statybinių atliekų konteineriu ir statybinių atliekų didmaišiu.
Statybinės atliekos priskiriamos prie stambiagaričių atliekų ir yra priimamos stambiagabaričių atliekų aikštelėse. Lietuvoje jų yra beveik 100 ir jas galima rasti kiekviename didesniame mieste ir miestelyje. Pilnas žemėlapis pateiktas atliekos.lt tinklalapyje arba informaciją galite rasti savo regiono atliekų tvarkytojo tinklalapyje. Atliekos priimamos nemokamai.
Jei atliekų daugiau ir yra sudėtinga išvežti į aikštelę savu transportu, galima užsisakyti atliekų išvežimą. Tam yra du būdai – konteineris arba didmaišis. Užsisakius konteinerį ar didmaišį, šie paliekami prie būsto tam tikram laikui. Jie turi būti tokioje vietoje, jog nemaišytų namo gyventojams (jei kalbame apie daugiabutį) bei prie jų būtų privažiavimas didesnių gabaritų transportui, kuris vėliau konteinerį ar didmaišį išveš.
Ką pasirinkti, konteinerį ar didmaišį, priklauso nuo to, kokio dydžio būstas remontuojamas. Didmaišis yra 1 kubinio metro talpos ir į jį paprastai telpa nedidelio (1-2 kamb.) buto remonto atliekos. Jei kartais vieno neužtenka, galima imti du. Statybiniai konteineriai būna įvairių dydžių, nuo 7 iki 35 kubinių metrų. Į juos pilnai telpa statybinės atliekos po didelio buto ar namo remonto.
Svarbu priminti, jog į konteinerį ar didmaišį turi būti kraunamos nekenksmingos statybinės atliekos. Tuo tarpu po remonto likusios dažų skardinės, sandarinimo putų balionėliai ir kitos cheminės medžiagos turėtų būti rūšiuojamos atskirai ir išvežamos į stambiagabaričių atliekų aikšteles, kur pavojingos atliekos bus tinkamai utilizuotos.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)