Įdomūs faktai apie atliekas

By in
8387
Įdomūs faktai apie atliekas

2009 metais Lietuvoje buvo apskaityta 5 milijonai tonų atliekų, iš kurių maždaug penktadalis buvo būtent buitinės atliekos. Paskaičiuota, kad kiekvienais metais išmetamų atliekų kiekis didėja maždaug 15 procentų, todėl būtina imtis tam tikrų priemonių, kurios padėtų išspręsti tokio didelio šiukšlių kiekio problemą. Taigi, apžvelkime faktus apie atliekas, ir pasidomėkite, kokie metodai gali padėti su tuo kovoti.

Kokių šiukšlių išmetama daugiausiai?

Kasmet daugiausia išmetama šių buitinių atliekų: maisto produktų, stiklo, metalo ir plastiko pakuočių, popierinių atliekų, tekstilės ir elektronikos atliekų. Dažniausiai šios šiukšlės patenka į atliekų konteinerius, iš kur keliauja į sąvartynus arba yra perdirbamos. Nors atliekų išvežimas į sąvartynus yra pats populiariausias, tačiau mažiausiai naudingas atliekų šalinimo būdas. Atliekų perdirbimas yra naudingas antrinėms žaliavoms, iš kurių gaminami nauji produktai, o energijos gavimas deginant atliekas labiausiai pasiteisina tuomet, kada atliekų neįmanoma perdirbti. Kiekvienas mūsų, siekiantis sumažinti atliekų kiekį, turėtų rūšiuoti šiukšles savo namuose, nes rūšiavimas sąvartynuose yra gerokai brangesnis ir ne visada yra pakankamai efektyvus.

Akros savartynas Gana

Šiek tiek apie stiklą…

• Maždaug 10 procentų Lietuvoje išmetamų atliekų sudaro stiklas.
• Kiekvienais metais mūsų šalyje į rinką išleidžiama 80 tūkstančių tonų stiklinių pakuočių;
• Stiklas yra gaminamas naudojant smėlį, klintis ir sodą: šis mišinys yra įkaitinamas iki 1200-1500 laipsnių Celsijaus temperatūros;
• Kiekviena tona perdirbamų stiklo atliekų padeda sutaupyti net 1,2 t pirminių žaliavų ir maždaug 35 proc. energijos.

buitiniu atlieku rusiavimas

Kartonas ir popierius gali būti perdirbamas 4-6 kartus!

Popierinės pakuotės nėra tokios nekaltos, kokios gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio: kiekvienais metais į Lietuvos rinką išleidžiama net 50 000 tonų tokių pakuočių, o kartu su spaudos leidiniais kasmet susidarytų net 200 000 tonų atliekų. Kiekviena tona perdirbto popieriaus ir kartono padeda išsaugoti maždaug 17 medžių ir 27 000 litrų vandens.

Maždaug 10 procentų Lietuvos atliekų sudaro plastikas

Kiekvienais metais į Lietuvos rinką yra išleidžiama maždaug 50 000 tonų plastikinių pakuočių. Šių pakuočių sudėtyje yra naudojamas skirtingų rūšių plastikas, todėl perdirbimas gali būti ganėtinai keblus. Labiausiai perdirbimui tinka PET buteliai, kurių kasmet į rinką patenka maždaug 15 000 tonų. Įdomu tai, kd perdirbus vos vieną tokio tipo butelį, sutaupomas toks kiekis energijos, kurio užtektų 60 W lemputei šviesti maždaug 3 valandas. Plastikas aplinkoje suyra tik per 200-500 metų, todėl apie šių atliekų rūšiavimą tikrai verta susimąstyti.

O kaipgi metalas?

Metalo pakuotės sudaro maždaug 3 procentus visų Lietuvoje išmetamų šiukšlių. Kasmet į rinką patenka maždaug 13 000 tonų metalinių pakuočių, kurios tikrai ne visuomet patenka į tinkamus šiukšlių konteinerius. Susimąstyti verčia tai, kad metalo atliekos aplinkoje suyra tik per 90-500 metų, tad rūšiuoti šias šiukšles yra tiesiog būtina.

Daugiau informacijos rasite : Atliekų išvežimas Vilniuje | Statybinių atliekų išvežimas

54321
(3 votes. Average 3 of 5)
Leave a reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *